Komunikaty z urzędu:
UWAGA Od dnia 16 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowy regulamin portalu.

Rachunki

 1. Co należy zrobić, aby zarejestrować się na portalu „RACHUNKI”?
  Wystarczy wypełnić kwestionariusz, a następnie osobiście wraz z tym kwestionariuszem i dokumentem zawierającym zdjęcie oraz nr PESEL zgłosić się do Kancelarii Urzędu Miasta. Po kilku dniach od wizyty w urzędzie zostanie wysłane powiadomienie o aktywowaniu konta. Wystarczy się zalogować i korzystać z portalu „RACHUNKI”.
 2. Mam problemy z poruszaniem się, jestem osobą niepełnosprawną. Czy muszę osobiście zgłosić się w urzędzie?
  W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod numer 32 439 20 01. Pracownik urzędu przyjedzie do domu i pomoże wypełnić kwestionariusz. Po kilku dniach na podany adres e-mailowy zostanie wysłane powiadomienie o aktywacji konta. Wystarczy się zalogować i korzystać z portalu „RACHUNKI”.
 3. Czy wizyta w urzędzie lub wizyta urzędnika u mnie w domu są rzeczywiście konieczne?
  Nie można tego wszystkiego załatwić przez Internet?
  Istnieje taka możliwość. Należy posiadać lub założyć konto z profilem zaufanym na ePUAP, a następnie poprzez to konto wystąpić z elektronicznym wnioskiem o założenie konta na portalu „RACHUNKI”. Dokładny opis procedury znajduje się na stronie rachunki.rybnik.eu. Dodajmy, że bezpłatną usługę założenia konta z profilem zaufanym na ePUAP oferują już niektóre banki w ramach bankowości elektronicznej.
 4. Nie jestem mieszkańcem Rybnika, ale jestem posiadaczem nieruchomości na terenie Rybnika. Czy też mogę korzystać z portalu „RACHUNKI”?
  Tak. Wystarczy konto z profilem zaufanym na ePUAP i elektroniczny wniosek o założenie konta na portalu „RACHUNKI”.
 5. Zarejestrowałem się w aplikacji „AKCJA-REAKCJA”, czy mogę posługiwać się tym samym loginem w portalu „RACHUNKI”?
  Tak. Składając wniosek o dostęp do portalu „RACHUNKI” wystarczy wpisać ten sam adres e-mail.
 6. Jakie są korzyści z posiadania konta na portalu „RACHUNKI”?
  Można w internecie, bez wychodzenia z domu, sprawdzić wysokość swoich zobowiązań oraz stan zaległości, dowiedzieć się na jakie rachunki dokonywać opłat, zapłacić za to wszystko elektronicznie. Informacja taka będzie na bieżąco aktualizowana. E-mail z urzędu przypomni także o upływającym terminie płatności. Jeśli zdarzy się komuś nie zapłacić w terminie, kilka dni po przekroczeniu terminu, dodatkowo wysłany zostanie sms z urzędu.
 7. Ile mnie to wszystko będzie kosztowało?
  Korzystanie z informacji zawartych na portalu „RACHUNKI” jest całkowicie bezpłatne.
 8. Gdzie można zgłosić dodatkowe pytania lub uwagi dotyczące portalu „RACHUNKI”?
  Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie rachunki.rybnik.eu. Korzystając z tej strony można także wysłać do urzędu zapytanie e-mailem. W godzinach pracy urzędu można również zatelefonować na numer 32 439 20 01.
 9. Jak wystąpić o zawieszenia lub usunięcie swojego konta z Portalu?
  Należy złożyć wniosek o dezaktywację konta na portalu „RACHUNKI” dla osób fizycznych:
 10. Na moim koncie na portalu „RACHUNKI” widzę kwotę podatku, nie otrzymałem jednak jeszcze decyzji ustalającej zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego mimo to chciałbym zapłacić podatek - czy mogę to uczynić?
  Tak, przy czym dane co do wysokości, terminu płatności zobowiązania udostępnione w portalu są danymi informacyjnymi, a zobowiązanie z tytułu podatku na dany rok podatkowy powstaje z chwilą doręczenia decyzji.
 11. Czy korzystanie z portalu „RACHUNKI” jest obowiązkowe?
  NIE JEST OBOWIĄZKOWE. Portal „RACHUNKI” jest rozwiązaniem dodatkowym dla tych z mieszkańców, którzy bez wychodzenia z domu chcą poznać swoje zobowiązania i regulować je np. za pomocą Internetu.
 12. Czy muszę dokonywać płatności za pośrednictwem portalu „RACHUNKI”?
  NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU. Dokonywać płatności można w dowolny sposób: przelewem (np. poprzez bank lub pocztę) LUB poprzez indywidualną wpłatę w kasie Urzędu Miasta LUB przez portal „RACHUNKI”.
 13. Gdzie w portalu „RACHUNKI” znajduje się informacja o terminach i wysokości raty?
  Wystarczy po zalogowaniu się kliknąć w kwotę w kolumnie „SALDO”.
 14. W jaki sposób pozyskam informację o numerze rachunku, na który mam dokonać płatności?
  Po kliknięciu w kwotę w kolumnie „SALDO”, zostaną Państwo przekierowani na stronę z terminami i wysokością rat. W kolumnie „WYBIERAM DO ZAPŁATY” należy zaznaczyć, które raty zamierzają Państwo zapłacić, a następnie kliknąć w zielony znaczek „PŁACĘ...” - samo kliknięcie w ten znaczek nie powoduje obowiązku jakiejkolwiek zapłaty. Dopiero wtedy należy wybrać sposób zapłaty lub zrezygnować z zapłaty. W przypadku gdyby chcieli Państwo zapłacić - można to uczynić na dwa sposoby:
  • płacąc zwykłym przelewem np. korzystając z własnego rachunku bankowego. Dane do takiego przelewu można uzyskać klikając w niebieski znaczek „DANE DO PRZELEWU”.

  lub

  • płacąc poprzez PayByNet lub BlueMedia (naliczona zostanie opłata, o której każdorazowo Mieszkaniec jest informowany przed pobraniem opłaty).
 15. Dlaczego Urząd Miasta pobiera opłatę w wysokości 1 zł, jeśli dokonuję przelewu z portalu „RACHUNKI”?
  Urząd Miasta nie pobiera dodatkowych opłat. Opłata jest pobierana przez danego operatora zgodnie z jego taryfą. Mieszkaniec jest każdorazowo informowany o tej opłacie przed jej pobraniem.
  W portalu „RACHUNKI” oprócz płatności za pośrednictwem operatorów PayByNet i BlueMedia można uzyskać dane niezbędne do dokonania płatności w formie tradycyjnej - klikając w niebieski znaczek „DANE DO PRZELEWU”. W ten sposób można także uzyskać informację o numerze rachunku bankowego. Jednocześnie informujemy, że użytkownik portalu nie jest zobowiązany do korzystania z usług ww. operatorów przy regulowaniu zobowiązań, a naliczana opłata jest niezależna od Urzędu Miasta. Płatności można również dokonać poprzez własny system bankowości elektronicznej.
 16. Dokonałam/em płatności, a mimo to na drugi dzień w portalu „RACHUNKI” nie zostało to zaksięgowane, dlaczego?
  Każdą wpłatę staramy się księgować na bieżąco, jednak z uwagi na „gorący” okres, w którym zbiegają się terminy płatności różnych zobowiązań (a zarazem wyjaśniane są wszelkie rozbieżności) mogą nastąpić kilkudniowe poślizgi, za co z góry przepraszamy.
  Stąd w sytuacji, gdyby po upływie tygodnia od Państwa wpłaty, informacja o zaksięgowaniu nie pojawiła się na Waszym koncie w portalu, to prosimy o kontakt z właściwym wydziałem Urzędu Miasta lub portalem „RACHUNKI”.
 17. Goniec dostarczył mi decyzję podatkową, a ja już zdążyłam/em dokonać zapłaty.
  Gońcy mają czas do końca lutego na ich doręczenie, stąd może dojść do sytuacji, że Mieszkaniec korzystający z informacji zawartych w portalu „RACHUNKI” dokonał wcześniejszej wpłaty.
Logo Uni Europejskiej z opisem