Komunikaty z urzędu:
UWAGA Od dnia 16 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowy regulamin portalu.
UWAGA Od dnia 16 sierpnia 2018 r. obowiązuje nowy regulamin portalu.

Rachunki

 1. Co należy zrobić, aby zarejestrować się na portalu „RACHUNKI”?
  Wystarczy wypełnić kwestionariusz, a następnie osobiście wraz z tym kwestionariuszem i dokumentem zawierającym zdjęcie oraz nr PESEL zgłosić się do Kancelarii Urzędu Miasta. Po kilku dniach od wizyty w urzędzie zostanie wysłane powiadomienie o aktywowaniu konta. Wystarczy się zalogować i korzystać z portalu „RACHUNKI”.
 2. Mam problemy z poruszaniem się, jestem osobą niepełnosprawną. Czy muszę osobiście zgłosić się w urzędzie?
  W takiej sytuacji wystarczy zadzwonić pod numer 32 439 20 01. Pracownik urzędu przyjedzie do domu i pomoże wypełnić kwestionariusz. Po kilku dniach na podany adres e-mailowy zostanie wysłane powiadomienie o aktywacji konta. Wystarczy się zalogować i korzystać z portalu „RACHUNKI”.
 3. Czy wizyta w urzędzie lub wizyta urzędnika u mnie w domu są rzeczywiście konieczne?
  Nie można tego wszystkiego załatwić przez Internet?
  Istnieje taka możliwość. Należy posiadać lub założyć konto z profilem zaufanym na ePUAP, a następnie poprzez to konto wystąpić z elektronicznym wnioskiem o założenie konta na portalu „RACHUNKI”. Dokładny opis procedury znajduje się na stronie rachunki.rybnik.eu. Dodajmy, że bezpłatną usługę założenia konta z profilem zaufanym na ePUAP oferują już niektóre banki w ramach bankowości elektronicznej.
 4. Nie jestem mieszkańcem Rybnika, ale jestem posiadaczem nieruchomości na terenie Rybnika. Czy też mogę korzystać z portalu „RACHUNKI”?
  Tak. Wystarczy konto z profilem zaufanym na ePUAP i elektroniczny wniosek o założenie konta na portalu „RACHUNKI”.
 5. Zarejestrowałem się w aplikacji „AKCJA-REAKCJA”, czy mogę posługiwać się tym samym loginem w portalu „RACHUNKI”?
  Tak. Składając wniosek o dostęp do portalu „RACHUNKI” wystarczy wpisać ten sam adres e-mail.
 6. Jakie są korzyści z posiadania konta na portalu „RACHUNKI”?
  Można w internecie, bez wychodzenia z domu, sprawdzić wysokość swoich zobowiązań oraz stan zaległości, dowiedzieć się na jakie rachunki dokonywać opłat, zapłacić za to wszystko elektronicznie. Informacja taka będzie na bieżąco aktualizowana. E-mail z urzędu przypomni także o upływającym terminie płatności. Jeśli zdarzy się komuś nie zapłacić w terminie, kilka dni po przekroczeniu terminu, dodatkowo wysłany zostanie sms z urzędu.
 7. Ile mnie to wszystko będzie kosztowało?
  Korzystanie z informacji zawartych na portalu „RACHUNKI” jest całkowicie bezpłatne.
 8. Gdzie można zgłosić dodatkowe pytania lub uwagi dotyczące portalu „RACHUNKI”?
  Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie rachunki.rybnik.eu. Korzystając z tej strony można także wysłać do urzędu zapytanie e-mailem. W godzinach pracy urzędu można również zatelefonować na numer 32 439 20 01.
 9. Jak wystąpić o zawieszenia lub usunięcie swojego konta z Portalu?
  Należy złożyć wniosek o dezaktywację konta na portalu „RACHUNKI” dla osób fizycznych:
 10. Na moim koncie na portalu „RACHUNKI” widzę kwotę podatku, nie otrzymałem jednak jeszcze decyzji ustalającej zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego mimo to chciałbym zapłacić podatek - czy mogę to uczynić?
  Tak, przy czym dane co do wysokości, terminu płatności zobowiązania udostępnione w portalu są danymi informacyjnymi, a zobowiązanie z tytułu podatku na dany rok podatkowy powstaje z chwilą doręczenia decyzji.
 11. Czy korzystanie z portalu „RACHUNKI” jest obowiązkowe?
  NIE JEST OBOWIĄZKOWE. Portal „RACHUNKI” jest rozwiązaniem dodatkowym dla tych z mieszkańców, którzy bez wychodzenia z domu chcą poznać swoje zobowiązania i regulować je np. za pomocą Internetu.
 12. Czy muszę dokonywać płatności za pośrednictwem portalu „RACHUNKI”?
  NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU. Dokonywać płatności można w dowolny sposób: przelewem (np. poprzez bank lub pocztę) LUB poprzez indywidualną wpłatę w kasie Urzędu Miasta LUB przez portal „RACHUNKI”.
 13. Gdzie w portalu „RACHUNKI” znajduje się informacja o terminach i wysokości raty?
  Wystarczy po zalogowaniu się kliknąć w kwotę w kolumnie „SALDO”.
 14. W jaki sposób pozyskam informację o numerze rachunku, na który mam dokonać płatności?
  Po kliknięciu w kwotę w kolumnie „SALDO”, zostaną Państwo przekierowani na stronę z terminami i wysokością rat. W kolumnie „WYBIERAM DO ZAPŁATY” należy zaznaczyć, które raty zamierzają Państwo zapłacić, a następnie kliknąć w zielony znaczek „PŁACĘ...” - samo kliknięcie w ten znaczek nie powoduje obowiązku jakiejkolwiek zapłaty. Dopiero wtedy należy wybrać sposób zapłaty lub zrezygnować z zapłaty. W przypadku gdyby chcieli Państwo zapłacić - można to uczynić na dwa sposoby:
  • płacąc zwykłym przelewem np. korzystając z własnego rachunku bankowego. Dane do takiego przelewu można uzyskać klikając w niebieski znaczek „DANE DO PRZELEWU”.

  lub

  • płacąc poprzez PayByNet lub BlueMedia (naliczona zostanie opłata, o której każdorazowo Mieszkaniec jest informowany przed pobraniem opłaty).
 15. Dlaczego Urząd Miasta pobiera opłatę w wysokości 1 zł, jeśli dokonuję przelewu z portalu „RACHUNKI”?
  Urząd Miasta nie pobiera dodatkowych opłat. Opłata jest pobierana przez danego operatora zgodnie z jego taryfą. Mieszkaniec jest każdorazowo informowany o tej opłacie przed jej pobraniem.
  W portalu „RACHUNKI” oprócz płatności za pośrednictwem operatorów PayByNet i BlueMedia można uzyskać dane niezbędne do dokonania płatności w formie tradycyjnej - klikając w niebieski znaczek „DANE DO PRZELEWU”. W ten sposób można także uzyskać informację o numerze rachunku bankowego. Jednocześnie informujemy, że użytkownik portalu nie jest zobowiązany do korzystania z usług ww. operatorów przy regulowaniu zobowiązań, a naliczana opłata jest niezależna od Urzędu Miasta. Płatności można również dokonać poprzez własny system bankowości elektronicznej.
 16. Dokonałam/em płatności, a mimo to na drugi dzień w portalu „RACHUNKI” nie zostało to zaksięgowane, dlaczego?
  Każdą wpłatę staramy się księgować na bieżąco, jednak z uwagi na „gorący” okres, w którym zbiegają się terminy płatności różnych zobowiązań (a zarazem wyjaśniane są wszelkie rozbieżności) mogą nastąpić kilkudniowe poślizgi, za co z góry przepraszamy.
  Stąd w sytuacji, gdyby po upływie tygodnia od Państwa wpłaty, informacja o zaksięgowaniu nie pojawiła się na Waszym koncie w portalu, to prosimy o kontakt z właściwym wydziałem Urzędu Miasta lub portalem „RACHUNKI”.
 17. Goniec dostarczył mi decyzję podatkową, a ja już zdążyłam/em dokonać zapłaty.
  Gońcy mają czas do końca lutego na ich doręczenie, stąd może dojść do sytuacji, że Mieszkaniec korzystający z informacji zawartych w portalu „RACHUNKI” dokonał wcześniejszej wpłaty.
Logo Uni Europejskiej z opisem